To se jen tak nevidÃ! Kniha s titulem Xibalba, což znamená ŘÃÅ¡e smrti, se neodehrává ve smyÅ¡leném svÄ›tÄ›, ale je postavená na skuteÄných mýtech z prostÅ™edà StÅ™ednà Ameriky (konkrétnÄ› na mayském eposu Popul Vuh a na starých povÄ›stech indiánů). UrÄitÄ› každému nÄ›co Å™Ãkajà slova jako: mayská kultura, krvavé obÅ™ady (vyjÃmánà srdce z živého ÄlovÄ›ka), Å¡amani a tajemnà duchové, protože tato slova se v pÅ™ÃbÄ›hu vyskytujà ve vÅ¡ech pádech. VlastnÄ› bych spÃÅ¡e mÄ›la použÃt výraz "v pÅ™ÃbÄ›zÃch", jelikož Xibalba nenà kniha o jednom samotném pÅ™ÃbÄ›hu, ale skládá se ze třà ÄástÃ. Každá Äást dÄ›je se odehrává v jiné dobÄ› a vÅ¡echny osudy se spoleÄnÄ› propojà v pÅ™Ãtomnosti, což je velmi efektnÃ, zajÃmavé a hlavnÄ› povedené.
Co mÄ› na knize zaujalo hned na prvnà pohled je, že použÃvá k pojmenovávánà "nadpozemských vÄ›cÃ" speciálnà "pozemskou terminologii", která samozÅ™ejmÄ› vycházà ze skuteÄných mýtů a kultur. Tato skuteÄnost dÄ›lá knihu za pomoci vysvÄ›tlivek jeÅ¡tÄ› pÅ™itažlivÄ›jšà a dodává pÅ™ÃbÄ›hu neodolatelnou atmosféru. Zato Ätenà tÃm pádem vyžaduje vÄ›tšà pozornost, což znamená, že bez vysvÄ›tlivÄ›k byste pÅ™ÃbÄ›hem propluli těžce. Je to ale pochopitelné, protože tÅ™eba slovo "Wakan" se nedá nahradit slovem "bohové", protože sice znamená bohové, ale zároveň také vÅ¡e nepochopitelné, tajemstvà universa, duchové Slunce a MÄ›sÃce, vÃtr, hrom, zemÄ›, skály...
TeÄ se už ale pÅ™esuneme do prvnà Äásti pÅ™ÃbÄ›hu, který se odehrává 2000 let pÅ™.n.l. Indiánský lovec Sokol (pozdÄ›ji Hadà tvář, pak Sokol a pak zase znovu Hadà tvář) má velmi důležitý úkol - zabÃt tajemného obchodnÃka a cizince z jihu, který okradl Bůvolà lid o tunwan (pÅ™edmÄ›t, do nÄ›hož Å¡aman ukryl ducha) z posvátné Dýmky Telete. Å aman podlehl cizinci a vymÄ›nil onen tunwan za vÄ›Äné mládÃ, ironià osudu mu byla náhlá smrt. PÅ™ÃbÄ›h je plný pÅ™Ãrodnà magie a tajemných sil a obÄas máte co dÄ›lat, aby jste dokázali odliÅ¡it skuteÄný dÄ›j od halucinacà a pÅ™eludů.
Druhá Äást pÅ™ÃbÄ›hu je zdánlivÄ› o nÄ›Äem jiném. Jmenuje se „Plavci z Kanaánu“ a pÅ™esune nás o tisÃc let dál. Jsme na fénické obchodnà lodi a plujeme do StÅ™ednà Ameriky. Nenà to vÅ¡ak náhodná plavba, na lodi je Egyptský knÄ›z Hamet a ten se totiž domnÃvá, že tam nalezne boha Sutecha. Význam boha Sutecha zaÄÃná upadat, protože do módy se dostává uctÃvánà boha Amona. To by ale sotva pÅ™imÄ›lo fénického krále ChÃráma, aby dal egyptskému knÄ›zi k dispozici jednu ze svých nejlepÅ¡Ãch lodà celé flotily. PÅ™islÃbil mu vÅ¡ak, že na mÃstÄ› budou hromady zlata. Když doplujà k bÅ™ehům Ameriky, Äeká je pÅ™ekvapenà v podobÄ› boje se dvÄ›ma netvory. Bohužel vÃce filosofické než akÄnÃ. Celé je to vlastnÄ› o vyniknutà paralelnÃho spojenà mezi mayským proroctvÃm o pÅ™Ãchodu neznámých cizinců a pozdÄ›jÅ¡Ãm proroctvÃm Aztéků.
Poslednà Äást „Volánà Mexika“ nás vrátà do pÅ™Ãtomnosti, respektive do roku 2012 a do života Äeského pražského bezejmenného mamažera, který se vydává se svým kamarádem do Mexika na poznávacà výlet. Obdivovat mÃstnà kulturu vÅ¡ak staÄà do doby, než mu nÄ›co doslova vyrazà dech. Když se totiž druhý den probudÃte v hotelu a na noÄnÃm stolku máte jaguářà masku z mÃstnÃho muzea, vÅ¡echno se vám znaÄnÄ› zkomplikuje.
JistÄ› správnÄ› tuÅ¡Ãte, že takovéto zakonÄenà nenà zrovna moc šťastné. ÄŒekala jsem, že autor ZbynÄ›k KuÄera Holub ráznÄ› pÅ™itvrdà s vyhlÃdkou do nepÅ™Ãjemného roku 2012 a nastÃnÃ, jak je to tedy s tÃm "koncem svÄ›ta" podle mayů, když už nám ukázal, jaké má perfektnà znalosti o mayské kultuÅ™e a o indiánských spoleÄenstvÃch. DÄ›j mohl být nasmÄ›rován kamkoli, ale já mám obÄas pocit, že nebyl nasmÄ›rován nikam. KaždopádnÄ› je pÅ™ÃbÄ›h plný filosofických úvah, ÄÃmž způsobuje "malé ohroženà obecné" a tak to každý může pochopit jinak.
ShrnutÃ: DÄ›j má atmosféru, dýchá tajemstvÃm, nutà ÄÃst velmi pozornÄ›, ale za to je zase relativnÄ› krátký (206 stran). PÅ™ÃbÄ›hy a osudy lidà jsou zajÃmavé, tajemné a vzájemnÄ› propojené. KaždopádnÄ› kniha nenà pro každého. Pokud vás titul neláká už po pÅ™eÄtenà obsahu knihy, tak pro vás nemá cenu. Komu starodávné civilizace, mytologie Äi snad jen pouhý zájem o filosofii nahradil kus mozku, pak stejnÄ› jako já uzná, že ta kniha má nÄ›co do sebe.
Autor recenze: Anna Hynešová
08.02.2010. 11:06